Wybielanie zębów

Zabieg wykonywany jest za pomocą żelu organicznego, którego substancją czynną jest nadboran sodu oraz specjalnie przeznaczonej do tego lampy. Energia świetlna działa na zasadzie katalizatora- aktywuje i przyspiesza proces utleniania ( rozpad nadboranu sodu), dzięki odpowiednio dobranej długości fali światła ( Lampa Led- 465 nm, Akcelerator halogenowy - 480-520 nm). Żel organiczny nie wybieli ani nie uszkodzi materiału sztucznego jakimi są: licówki, korony, implanty, plomby, kompozyt, porcelana. Wypełnienia te po zabiegu są ciemniejsze od rozjaśnionego zęba. Można wybielić zęba z dużym wypełnieniem, lecz po zabiegu należy zdjąć wierzchnią warstwę plomby i uzupełnić ją jasnym materiałem stomatologicznym, aczkolwiek taka wymiana może nastąpić po 2 tygodniach od zabiegu wybielania z uwagi na stabilizację koloru.

ZALECENIA PO ZABIEGU

Zabieg działa na poziomie szkliwa oraz nie narusza go. Wybielanie czyli utlenianie, jedynie pozbawia ząb wody (szkliwo jest odwodnione), ale ten szybko ją uzupełnia, chłonąc wodę np. ze śliny, z pitych napojów, z potraw. Ponieważ przez kilka dni po zabiegu wybielania, ząb chłonie wodę jak gąbka, należy przestrzegać tzw. „białej diety” przez minimum 3 dni, polegającą na wyeliminowaniu produktów barwiących takich jak: kawa, herbata, buraki, pomidory, soki, czerwone wino, napoje energetyczne i gazowane, cytrusy, z owoców ( tylko banan), coca-cola, jagody, które mogłyby osłabić efekt wybielania. Okres stabilizacji koloru po zabiegu trwa od 2-3 dni. Po tym czasie efekt zabiegu powinien się wzmocnić a barwa zębów powinna ulec zmianie o 1-2 odcieni. Przez 2 godziny po wybielaniu, należy pić jedynie mineralną wodę. Również szminka powoduje plamy na zębie, dlatego należy jej unikać bezpośrednio po zabiegu.  Powinno się używaćmiękkej szczoteczki, płyny bez zawartości alkoholu, pasty wzmacniające szkliwo np. elmex, sensodyne, Blanx najlepsza pasta, która nie wybiela, lecz podtrzymuje wybielanieEfekt utrzymuje się od 6 msc do 2 lat, zależy od higieny jamy ustnej oraz stosowania się do zaleceń po zabiegu.

Przebarwienia trudne do wybielania w gabinecie:

- Niektóre nieorganiczne przebarwienia (przebarwienia polekowe) mogą nie reagować skutecznie na szybkie wybielanie w gabinecie.

- Ściemnienia wywołane urazami mechanicznymi zębów.

- Martwe zęby leczone kanałowo.Martwe zęby wybielamy innym sposobem: wewnętrznie, od środka, jeżeli martwy ząb jest wybielony od środka to również wybielimy go od zewnątrz. 

- Tetracykliny spożywana podczas rozwoju zębów. Leki te chemicznie wiążą się ze strukturą krystaliczną szkliwa oraz zębiny.

- Przedawkowanie fluoru podawanego doustnie, co może powodować fluorozę (białe plamy). Nie wybielają się: - sztuczne zęb , - implanty, - wypełnienia czyli plomby .

Przeciwwskazania do zabiegu:

- ciąża, okres karmienia ( ze wględu na brak badań na grupie docelowej)

- zdjęty aparat ortodontyczny w przeciągu ostatnich 3 m-cy ( dlatego, że w tym okresie nastepuje usunięcie pozostałości materiału stomatologicznego),

- poważne ubytki w zębach (tj. próchnica i choroby zębów) do 5 zęba, bo właśnie tyle wybielamy,

- nieszczelne wypełnienia,  - wiek poniżej 16 roku życia,  - padaczka, - choroba Parkinsona,

- stany zapalne dziąseł, - parodontoza (choroba przyzębia), - cukrzyca,

- przebyta choroba nowotworowa w obrębie jamy ustnej,

- opryszczka w fazie aktywnej.

Lampa LED - Cena regularna: 300zł, Cena promocyjna: 130zł

Akcelerator halogenowy - Cena regularna: 400zł, Cena promocyjna: 250zł